Konkurs: Szkoła od nowa

Wywołajmy wspólnie lawinę, która obali przestarzały system edukacji. Wysyłajcie nam Wasze pomysły na nową szkołę. Zbierzemy je w podręczniku na XXI w., a za najlepsze wypłacimy atrakcyjne nagrody

Wszyscy, których pytamy o szkołę, odpowiadają jednym głosem: system edukacji jest kompletnie bezsensowny! Stał się samonapędzającą się machiną do wpajania dzieciom zbędnych, nieprzydatnych w dorosłym życiu informacji. Takie odczucie mają obecni uczniowie i nauczyciele; profesorowie zajmujący się edukacją oraz absolwenci, dla których szkoła jest już tylko mglistym wspomnieniem.

Zgłoszenia do konkursu przyjmujemy:

Wykorzystamy je w pracach nad podręcznikiem, a najlepsze nagrodzimy następująco:

 • 🏆 Pierwsza nagroda 30 000 zł

 • 🥈 Druga nagroda 15 000 zł

 • 🥉 Trzecia nagroda 7 500 zł

 • 🏅 5 wyróżnień po 1 000 zł

 

„Szkoło, dziękuję ci. Nie nauczyłaś mnie praktycznie niczego” – pisał w 2016 r. Jakub Szczęsny, młody dziennikarz Antyweb, w gorzkim felietonie podsumowującym długie lata swojej edukacji: czytania nudnych lektur, rozwiązywania równań kwadratowych, interpretowania wierszy wg narzuconego schematu oraz wkuwania zagadnień takich jak „morena czołowa”.

„Dzieci uczą się i rozwijają, gdy coś je zainteresuje i wzbudzi emocje” – podkreśla Angelika Talaga, strateg edukacji. „Zakuwanie lub przymusowe omawianie tematu nie ma sensu. Nasz mózg już o to zadba, by wyrzucić wszystko, co uważa za zbędne”.

Problem dotyczy nie tylko Polski. Potrzebna jest szkolna rewolucja; jeden artykuł, czy nawet seria artykułów, to za mało. Dlatego przystępujemy do pracy nad nowym, alternatywnym podręcznikiem dla szkoły XXI w. Chcemy, żeby stał się jednym z kamyków, który – mamy nadzieję – wywołają lawinę.

Ale będzie to możliwe tylko wtedy, gdy również Wy, Drodzy Czytelnicy, dorzucicie własne kamyki. Piszcie do nas czego nie nauczyliście się w szkole, czego powinno się tam uczyć i jak to robić. Wszystkie Wasze listy wezmą udział w konkursie, który rozstrzygnie (do 1 sierpnia 2019 r.) panel niezależnych ekspertów. Wasze najlepsze pomysły wykorzystamy w Podręczniku na XXI w. lub opublikujemy na portalu.

Zgłoś swój pomysł do Podręcznika XXI w.

Co może być zgłoszeniem w konkursie?

 • 💡pomysł – nakreślony ramowo lub rozwinięty – na lepszą organizację edukacji na dowolnym poziomie, poczynając od przedszkola po uniwersytet;

   

 • 💡pomysł – nakreślony ramowo lub rozwinięty – na zmianę programu lub na nowy przedmiot szkolny na dowolnym poziomie, poczynając od przedszkola po uniwersytet;

   

 • 💡pomysł – nakreślony ramowo lub rozwinięty – na rozdział „Podręcznika na XXI w.”. Będzie on inspiracją do reformy, która dostosuje przestarzały system do współczesnych realiów, da uczniom umiejętności praktyczne i nauczy ich życia w państwie i społeczeństwie.