NASA wybrała lokalizację dla stacji kosmicznej

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
NASA
Przeczytanie artykułu zajmie około 2 minut

W ostatnich miesiącach plany NASA nabierają rozpędu. Najnowsze z nich dotyczą budowy stacji kosmicznej, która ma krążyć wokół Księżyca. Gateway, powstająca we współpracy z  Europejską Agencją Kosmiczną, będzie mniejsza od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale – podobnie jak ona – będzie gościć na swoim pokładzie astronautów

Gateway będzie poruszać się po orbicie eliptycznej Halo, oddalając się i przybliżając do naszego naturalnego satelity. W najdalszym punkcie znajdzie się w odległości 70 tys. km od Księżyca, z kolei w najbliższym – zaledwie 3 tys. km. Jak informują NASA i ESA, wybrana orbita nie tylko pozwoli eksplorować powierzchnię Księżyca, ale także zaplanować dłuższe misje kosmiczne. Aby utrzymać stację na wybranej orbicie, potrzebne będą niewielkie manewry korygujące trajektorię jej lotu.

„Wybranie orbity, na której zostanie umieszczona stacja kosmiczna, nie jest proste. Ciała poruszające się po tego typu silnie eliptycznych orbitach mają tendencje do zmiany trajektorii” – zaznaczył Markus Landgraf z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Na Gateway znajdą się laboratoria badawcze, miejsce dokowania dla przylatujących statków oraz moduł mieszkaniowy. Jak informuje NASA, początkowo stacja będzie bazą wypadową dla misji księżycowych, jednak w przyszłości wystartują z niej ekspedycje w dalsze zakątki kosmosu, m.in. na Marsa.

W zbiorze informacji dostępnych na stronie amerykańskiej agencji kosmicznej możemy przeczytać, że astronauci będą odwiedzali stację Gateway raz na rok, ale nie będą przebywali na niej tak długo jak na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W prowadzeniu eksperymentów, zarówno na jej pokładzie, jak i w przestrzeni kosmicznej, pomagać będą im komputery oraz roboty.

Projektowana stacja ma być mniejsza niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, a jej przetransportowanie na planowaną orbitę odbędzie się w trakcie pięciu lub sześciu startów (w porównaniu do ISS, której budowa objęła 34 starty-etapy).

Prace nad Gateway już się rozpoczęły. Obejmują one zaprojektowanie napędu oraz źródła zasilania stacji. Pierwszy start przewidziany jest na 2022 r. Cała stacja ma być gotowa do końca lat 20. XXI w.

Źródła: NASA, ESA, Telegraph

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on linkedin
LinkedIn
Mateusz Tomanek

Mateusz Tomanek

Specjalizuje się w tematyce stosunków międzynarodowych ze szczególnym uwzględnieniem Wielkiej Brytanii. Posiada doświadczenie radiowe, pasjonuje się tworzeniem muzyki.